fbpx

Koronavirusas – naujas žmonijos naikintojas?

Šiomis dienomis aktualiausia žmonijos tema naujasis virusas COVID – 19. Greičiausiai jau kiekvienas pasaulio žmogus žino apie naująjį krornavirusą. Jis spėjo įbauginti ne tik Azijos, bet ir Europos bei kitų žemynų gyventojus.

Koronavirusas – kas tai?

Koronavirusas – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.

Koronaviruso liga  (COVID-19) – infekcinė liga, kurią sukelia koronavirusas SARS-CoV-2. Uhane, Kinijoje, pavadinimas ligai suteiktas 2019–2020 m. koronaviruso protrūkio metu, išplitus jo židiniui.

koronavirusas COVID - 19

Kinijos mokslininkai izoliavo koronaviruso padermę, nuskaitė jo genomą ir padarė genomo seką prieinama pasaulio laboratorijoms, kad jos sukurtų PGR testus, nustatančius, ar žmogus yra infekuotas. Nustatyta, kad viruso genomas panašus į SARS (liet. SŪRS) virusą SARS-CoV (liet. SŪRS-CoV), todėl šiam suteiktas SARS-CoV-2 (liet. SŪRS-CoV-2) pavadinimas.

Kilmė

Protrūkis prasidėjo 2019 m. pabaigoje Kinijos Hubėjaus provincijos sostinėje Uhano mieste, kai vietiniai gyventojai susirgo plaučių uždegimu be aiškių priežasčių, o egzistuojančios vakcinos ir gydymas nebuvo efektyvūs. (pirmasis susirgimas įvyko gruodžio 1 dieną).

Daugelis sutaria, kad pirminis koronaviruso užkrato židinys – Kinijoje, Uhano mieste, esantis turgus. Mokslininkai spėja, jog užkratas atsirado žmogaus organizme nuo šiame turguje pardavinėjamų laukinių gyvūnų (iki šiol nėra aišku, koks tiksliai tai buvo gyvūnas).

Gydytojas, kuris pirmasis socialiniuose tinkluose pranešė apie koronaviruso galimą išplitimą, buvo pakviestas į policijos nuovadą (su kitais keliais žmonėmis) ir įspėtas, kad nederėtų skleisti gandų. Šis žmogus neseniai mirė būtent nuo koronaviruso, taip sukeldamas daugybės žmonių tiek Kinijoje, tiek visame pasaulyje pasipiktinimą.

Simptomai

 • Karščiavimas – 87,9 %
 • Sausas kosulys – 67,7 %
 • Silpnumas – 38,1 %
 • Seilėtekis – 33,4 %
 • Dusulys – 18,6 %
 • Raumenų ir sąnarių skausmas – 14,8 %
 • Gerklės perštėjimas – 13,9 %
 • Galvos skausmas – 13,6 %
 • Šaltkrėtis – 11,4 %
 • Pykinimas ir vėmimas – 5,0 %
 • Nosies užgulimas – 4,8 %
 • Viduriavimas – 3,7 %
 • Kosėjimas krauju – 0,9 %
 • Konjunktyvitas – 0,8 %

Ligos eiga

Koronavirusas 2019-nCoV užkrečia kvėpavimo takus, pacientams gali pasireikšti plaučių uždegimo simptomai, tokie kaip kosulys, karščiavimas ir dusulys, kurie taip pat gali baigtis mirtimi pagyvenusiems ir chroniškai sergantiems žmonėms. Kiti simptomai – galvos skausmas, gerklės perštėjimas. Pasveikimas priklauso nuo žmogaus imuninės sistemos būklės.

Sunki ligos eiga gali sukelti sunkų plaučių uždegimą, kvėpavimo nepakankamumą, sepsį, septinį šoką ir mirtį. Daliai užsikrėtusių asmenų nepasireiškia jokie klinikiniai ligos simptomai, nors laboratoriniai tyrimai rodo, kad jie yra užsikrėtę koronavirusu. Vidutinis inkubacinis laikotarpis nuo kontakto su infekcija iki susirgimo – apie 5 dienos. Trumpiausias – 1 diena, ilgiausias – 14 dienų.

Diagnostika

Laboratorijoje diagnozė nustatoma iš sergančiojo nosiaryklės sekreto ar kraujo mėginio naudojant rRT-PCR (atvirkštinės transkripcijos polimerazės grandinė reakcija) metodą.PSO paskelbė kelis SARS-CoV-2 RNR nustatymo protokolus. Rezultatai gaunami per kelias valandas ar dienas.

Preliminarus ir spartesnis diagnostikos metodas pagrįstas plaučių uždegimo požymiais, remiantis rentgeno nuotrauka arba kompiuterinės tomografijos tyrimu. Tai spartesnis metodas lyginant su laboratoriškai patvirtinta COVID-19 infekcija naudojant RT-PCR, pasiteisinęs Kinijoje.

koronavirusas covid - 19

Prevencija

Virusui pradėjus plisti visame pasaulyje PSO visiems gyventojams išplatino informaciją, kaip apsisaugoti nuo galimo užsikrėtimo. Gyventojai raginami kuo dažniau, ypač pasinaudojus tualetu, po čiaudėjimo ir prieš valgį, plauti rankas vandeniu su muilu ne mažiau 20 sekundžių. Nesant galimybių, trinti rankas alkoholine dezinfekcine priemone, turinčia ne mažiau 60% alkoholio. Taip pat vengti liesti veidą nešvariomis rankomis. Kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną nosine arba alkūnės linkiu, vengti kontakto su peršalusiu arba į gripą panašių simptomų patiriančiu asmeniu, gerai išvirti mėsą ir kiaušinius.

Daugelio šalių vyriausybės ragina susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į šalis, kuriose pasireiškė viruso protrūkis. Kinijoje uždrausta parduoti ir naudoti maistui laukinius gyvūnus. Taip pat patariama vengti kontaktų su gyvais laukiniais ar ūkiuose auginamais gyvūnais be asmeninės apsaugos priemonių.

Asmenims, kurie pajuto ligos simptomus rekomenduojama naudoti chirurgines kaukes, kurios sumažina iškvepiamo oro lašelių kiekį ir sklidimo atstumą kalbant, sloguojant ar čiaudint. Naudojant kaukę ją būtina priglausti prie burnos ir nosies, kad neliktų plyšių tarp veido ir kaukės. Kaukės nerekomenduojama čiupinėti kol ji yra ant veido, o pačiupinėjus būtina nusiplauti rankas. Kaukei sudrėkus ji turi būti pakeičiama nauja. Kaukė nuimama imant už raištelių pakaušyje ir nečiupinėjant pačios kaukės priekio. Kaukės taip pat rekomenduojamos asmenims, besirūpinantiems sergančiu. Sveikatos apsaugos darbuotojams rekomenduojama naudoti specialius respiratorius atitinkančius EU FFP2 standartą. Nors nėra įrodymų, kad kaukių dėvėjimas gali apsaugoti sveikus žmones, jeigu jie specialiai nekontaktuoja su sergančiu asmeniu, Kinija rekomendavo net ir sveikiems žmonėms viešose vietose dėvėti kaukes.

Asmenims, grįžusiems iš šalių, kuriose užfiksuotas viruso protrūkis arba turėjusiems kontaktą su sergančiais COVID-19, nurodoma izoliuotis namuose keturiolikai dienų nuo paskutinio įtariamo kontakto. Pasijutus blogai pačiam nevykti į gydymo įstaigą, o kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Gydymas

Šiuo metu nėra vaistų galinčių išgydyti virusą. Viso pasaulio geriausi mokslininkai stengiasi kuo greičiau išrasti tinkamus vaistus.

koronavirusas covid - 19

Kinijos nacionalinė medicinos produktų asociacija koronaviruso gydymui patvirtino priešvirusinį vaistą favilavirą (favipiravirą). Remiantis Kinijoje atliktais tyrimais, chlorokino fosfatas yra saugus ir efektyvus vaistas gydant koronoviruso sukeltą plaučių uždegimą. Kiti potencialūs priešvirusiniai vaistai yra ribavirinas, remdesiviras, galidesiviras ir ritonaviras. Atlikti tyrimai rodo, kad remdesiviras ir chlorokinas inhibuoja 2019-nCoV virusą in vitro. 2020 m. vasario mėn. Kinijoje pradėti remdesiviro efektyvumo tyrimai gydant koranoviruso 2019-nCoV infekciją.

Plitimas Lietuvoje

2020 m. vasario 26 d. dėl koronaviruso grėsmės Lietuvos vyriausybė šalyje paskelbė ekstremalią situaciją. Taip pat buvo nuspręsta steigti Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą. Pirmasis koronaviruso atvejis Lietuvoje buvo patvirtintas 2020 m. vasario 28 d. Lietuvoje nuo vasario 16 dienos yra paskelbtas karantinas ir įvesti neiliniai draudimai.

Ar virusas tikrai kilo natūraliai?

Sakoma, jog virusas kilo nuo laukinių gyvūnų, tai kaip mums tai pateikia valdžia yra gana įtikinama versija, bet pažiūrėjus iš kitos pusės, atrodo per daug sutapimų susijusiu būtent su šiuo virusu.

koronavirusas covid - 19

Žinomas dalykas tas, kad lygiai kas 100 metų įvyksta naujos virusų pandemijos, kurios nusineša milijonus gyvybių. Tokios kaip:

 • 1720 m. Maras;
 • 1820 m. Choleros protrūkis;
 • 1920 m. Ispanijos gripo pandemija;
 • O dabar 2020 m.  koronavirusas.

Virusai paleidžiami tam ,jog sumažinti susidariusi per didelį žmonių skaičių pasaulyje, kitaip žemėje nebeliktų vietos ir ji būtų baisiai suniokota. Greičiausia tai yra veiksmingiausias, kaltininkų neturintis būdas sumažinti žmonių populiacija.

Kodėl dabar tai vyksta? Šiuo metu dar prieš koronoviruso protrūkį visas pasaulis diskutavo apie globalinį atšilimą, kad ir kaip buvo bandoma jį stabdyti vis dėl to jis darė labai didelį, negrįžtamą poveikį žemei. Todėl neberasdami galimybių kaip tai stabdyti, tam tikrų instancijų žmonės, ėmėsi tokio būdo stabdyti perteklinį žmonių skaičių pasaulyje bei globalini atšilimą.

Kaip bebūtų keista virusas daugiausiai kenkia vyresnio, nebedarbingo amžiaus žmonėms,  taip yra padaroma mažiausia žala ekonomikai. Viskas labai tiksliai apgalvota. Taip, kad pasidomėjusi daugiau ima atsiverti daug dalykų apie, kuriuos nėra kalbama viešai.

Taigi, matydami tokią situaciją pasaulyje bei visoje Lietuvoje raginame, saugoti savo sveikatą, vengti masinių susibūrimų, plauti rankas ir saugoti vienas kitą. Koronavirusas – ne juokas.

https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1152462/koronavirusas-uzsikretusiu-zmoniu-marsrutai-pasitikrinkite-ar-jusu-ten-nebuvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

https://www.on.lt